دانلود آهنگ جدیدclose
انواع سند های ملکی ( مهم )
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
انواع سند های ملکی ( مهم )
www.RadHome.Ir
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیاطلاعات مفیدانواع سند های ملکی ( مهم )

تعداد بازدید : 61
نویسنده پیام
admin آفلاین

مدیریت

ارسال‌ها : 11
عضويت : 15 /4 /1397
انواع سند های ملکی ( مهم )
انواع سند ملکی حالت های مختلفی دارد که عبارت است از :
1-سندمشاع
2-سند شش دانگ
3-سند مفروز
4-سند منگوله دار
5-سند تک برگ
6-سند عرصه و اعیان
7-سند وقفی
8-سند ورثه ای
9-سند المثنی
10-سند معارض
11-سند شورایی
12-سند وکالتی
13-سند بنچاق
14-سند رهنی
15- سند تفکیکی

تعریف سند ملکی مشاع:
سند مشاع یکی از انواع سند رسمی در ایران است.واژه ی مشاع در اصل به معنای شریک بودن است و برای سند زمانی استفاده میشودکه یک ملک ،چند مالک داشته باشد.یا در تعریفی دیگر سند مشاع به سند ملکی گفته میشود که بین چند شریک تقسیم شده است.واژه ی مشاع از اشاعه می آید.در نتیجه می توان گفت در سندهای مشاع هر یک از شرکاء بخشی از یک ملک را صاحب می باشند و هر یک سند رسمی در اختیار دارند.در واقع ملک مشاع ملکی است که همه ی مالکان در تمام آن با هم شریک هستند .از این جهت مسائل حقوقی فرآیند فروش یا خرید خانه مشاع کمی پیچیده تر از سندهای غیر مشاع است.برای خرید اینگونه ملک ها بهتر است قبل از هر کاری تحقیقات جامعی در این زمینه انجام دهید.

سند ملکی شش دانگ:
به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد،سند شش دانگ گفته میشود.این نوع سند رسمی یکی از معتبرترین اسناد در بین اسناد ملکی است.کلمه ی شش دانگ به معنای شش جهت است و منظور از شش دانگ ؛شش جهت شمال ،جنوب ،شرق ،غرب،بالا،پایین است.کلمه های بالا و پایین به فضاهای بالا و زیرزمین دلالت دارد که نشان از مالکیت تام صاحب سند نسبت به ملک مربوطه دارد.مسائل حقوقی در مورد سند ملکی شش دانگ بسیار کم است .سند ملکی شش دانگ یکی از انواع سند رسمی است.

سند ملکی مفروز:
کلمه مفروز در اسناد در مقابل مشاع استفاده میشود.مفروز از نظر قوانین ثبتی به این معنی است که شخصی قصد جدا کردن سهم خود در یک زمین مشاع را داشته باشد.به طور مثال اگر چند نفر یک سند مشاعی را داشته باشند،هریک از این شرکاء بخواهد سهم خود از این ملک را جدا کرده و به صورت منفرد برروی آن ساخت و ساز کند ،باید آن ملک به نسبت سهم مشاعی مالکان میان آنان افراز شود.در بین انواع سند موجود در ایران ،سند مفروز یکی از پیچیده ترین در نوع خود است.

سند ملکی تک برگ:
از دیگر انواع سند معتبر می توان به سند تک برگ اشاره کرد.سندهای قدیمی املاک معمولا به صورت دفترچه ای بودند و یا از چند برگ تشکیل شده بودند .سند تک برگ نوع جدیدتر و یا به تعبیری سند امروزی است که از سوی مراجع رسمی در نظام اسناد کشور مورد طراحی و تایید قرار گرفته است.این نوع سند رسمی برخلاف نوع قدیمی آن با دست تهیه نمیشود و در اصل با وسایل کامپیوتری با رعایت نهایت ایمنی به دست مالک می رسد.
هرسند تک برگی برای یک مالک صادر میشود و اگر صاحب خانه ی خود را به شخص دیگری بفروشد ،سند جدیدی برای شخص خریدار تهیه و ارسال میگردد.در سند تک برگ کروکی ساختمان و اطلاعات دقیق تری از ملک قابل مشاهده است .مزیت این سند در مقابل سندهای قدیمی چند صفحه ای در درجه ی اول اصالت و در درجه دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است.همچنین تک برگ بودن آن سبب نگه داری آسان تر آن نسبت به سندهای قدیمی تر شده است.

سند ملکی وقفی :
سند وقفی سندی است که صاحبان ملک یا زمین یا هر چیز دیگری ،آنها را وقف کرده و اداره ی اوقاف این ملک ها رو به صورت ۹۹ساله به دیگران منتقل میکند و از آنها اجاره میگیرد.طبق قانون و مسائل حقوقی ،خرید و فروش اموال وقفی ، بدون هماهنگی و اجازه گرفتن از اداره اوقاف ممنوع بوده و تخلف به حساب می آید.اگر اشخاصی که با اجازه اوقاف اعیانی در عرصه اوقافی بسازند،میتوانند فقط برای اعیان خود سند درخواست کنند.

سند ملکی المثنی:
اگر به دلایل مختلف نظیر دزدیده شدن سند،آتش سوزی و یا سیل سند رسمی ملک مفقود شود،صاحب ملک با در دست داشتن مدارک مورد نیاز باید درخواست سندرسمی المثنی دهد.اینکار خود مراحل مختلفی دارد ولی درنهایت با تکمیل آن،سندرسمی المثنی برای صاحب ملک صادر میگردد.

سند ملکی عرصه و اعیان:
نام این سند برای متقاضیان خرید در تهران و یا خرید خانه در شهرهای بزرگ آشناست.چرا که در این شهرها بیشتر منازل مسکونی از نوع واحدهای آپارتمانی هستند که عرصه و اعیان دارند.آپارتمان ها در زمینی به مساحت معین ساخته میشوند ؛سند عرصه،سند ملکی مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن بنا میشود و سند اعیان مربوط به سند ملکی واحدهایی است که برروی زمین ساخته میشوند.
میزان سهم هر یک از مالکین واحدها برای عرصه بستگی به اندازه و متراژ اعیان آنها دارد.با در خواست از شهرداری ها و ادارات مربوطه میتوان سهم خود از عرصه را مشخص کرد.این موضوع زمانی اهمیت پیدا میکند که ملک ورثه ای شود یا آنکه مالکین ساختمان بخواهند عرصه را تخریب کرده و دوباره با شرایط جدید بسازند.

سند ملکی ورثه ای :
یکی دیگر از انواع سند موجود در کشور،سندورثه ای است.بعد از فوت مالک،مال او به وراث میرسد.وراثان میتوانند با تسلیم نمودن مدارک به اداره ثبت مربوطه ،به اندازه سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت کنند.مدارک مورد نیاز برای صدور سند ورثه ای عبارت است از تقاضای صدور سند مالکیت،گواهی حصر وراثت ،فرم مالیاتی ۱۹و اصل سند مالکیت مورث است.

سند ملکی تفکیکی:
همان طور که از کلمه ی تفکیک هم پیدا است این سند معمولا بر ملکی دلالت دارد که بین چند نفر تقسیم شده است و قسمت های تقسیم شده هر کدام در قالب یک سند از هم تفکیک شده اند.سندهای تفکیک شده مربوط به املاکی هستند که چند نفر در مالکیت آن با هم شراکت دارند و این سندها مسائل حقوقی مربوط به خود را دارند.

سند ملکی وکالتی:
سند وکالتی به سندی میگویند که به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل فروشنده ی اصلی تنظیم شده باشد.گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی از جمله بیماری ،فوت و ...یک یا چند نفر از سوی یک نفر وکالت داشته باشند در اینصورت باید وکالت آنها به صورت رسمی و محضری ثبت شده باشد تا برای دیگران نیز از اعتبار لازم برخوردار باشد اگر شخص یا اشخاصی با جعل اسناد ،دست به معامله های غیرقانونی بزنند با پیگیری مسائل حقوقی می توانید از کلاهبرداران شکایت کنید.

سند ملکی معارض:
اگر برای یک ملک مشخص با حد و حدود تعریف شده دو سند رسمی با نام ها و تاریخ متفاوت صادر شده باشد به آن سند معارض می گویند .با توجه به تبصره ماده ۵لایحه قانونی در مورد اشتباهات ثبتی و اسناد مالکیت معارض،دادگاه بعد از بررسی های لازم هریک از دو سندی را که تعرض در ملک دیگری داشته باشد را حکم ابطال سند میدهد.

سند ملکی بنچاق:
در زمان های گذشته که نظام مدیریتی ثبت اسناد همانند امروز بصورت یکپارچه و الکترونیک نبود،مردم برای توافق بین خودشان قراردادهایی را مینوشتند سپس برای تایید صحتشان ،آنها را نزد علما و افراد سرشناس که در بین مردم چهره ی موجه و مقبولی داشتند،میبردند.این سندها وقتی به مهر و امضای این اشخاص می رسید، نزد همگان قابل قبول بود. به این نوع سندهای ملکی ،اسناد بنچاق میگویند که البته امروزه مانند سابق دیگر رواج ندارند،اما کماکان اعتبار آنها پس از تایید صحت آنها نزد مراجع قانونی پذیرفته است.

ادامه توضیحات به زودی ارسال میشوند

پنجشنبه 02 آبان 1398 - 10:14
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . : رادهوم