دانلود آهنگ جدیدclose
قرارداد ملک چه شرایطی باید داشته باشد؟
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
قرارداد ملک چه شرایطی باید داشته باشد؟
www.RadHome.Ir
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیاطلاعات مفیدقرارداد ملک چه شرایطی باید داشته باشد؟

تعداد بازدید : 62
نویسنده پیام
admin آفلاین

مدیریت

ارسال‌ها : 11
عضويت : 15 /4 /1397
قرارداد ملک چه شرایطی باید داشته باشد؟
از آنجا که اشخاص معاملات خود را با نوشتن قرارداد اثبات می‎کنند و هر قراردادی از شرط‎ها و آثار قانونی خود تبعیت می‎کند لازم است هر کدام از طرفین در زمان قرارداد نوشتن از شروط حاکم بر قرارداد و آثار آن آگاهی داشته باشند.
قرارداد و شرایط آن موضوعی است که اغلب معامله کنندگان املاک با آن در گیر هستند در این نوشتار قصد داریم به پرسش‎هایی که در این باره مخاطبان ما مطرح کرده‎اند پاسخ دهیم .
اهلیت طرفین درقرارداد چه مفهومی دارد؟
واژه‎ی اهلیت در قانون به معنی توانایی اشخاص برای داشتن حق و حقوق و همچنین توانایی اجرا و استفاده از این حقوق آمده است.
اهلیت دو نوع است؛ یکی اهلیتی که به هر شخص امکان برخوردار شدن از حق و حقوق را می‎دهد. اهلیت دیگر اهلیت استیفاء است که شخص باید برای اینکه بتواند شخصاً و بدون وجود اولیاء ویا سرپرست قانونی از اموالش استفاده کند.
این امر در قوانین دارای شرایطی از قبیل داشتن عقل و بلوغ و رشد است بدین معنی که طبق قانون کسی دارای اهلیت استیفاء است که عاقل و بالغ و رشید باشد. شخصی بالغ است که سنی که قانون برای عاقل دانستن او تعیین کرده داشته باشد، این سن در قانون ایران برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال قمری است رشید بودن نیز به معنای داشتن قدرت تشخیص فرد در خوب و بد و دانستن ارزش مالی در معاملات است مثلاً بتواند مال را به‎طور عقلانی مصرف کند. عقل نیز کیفیتی متعارف در اعمال و رفتار و گفتار اشخاص است که اگر کسی این‎گونه نباشد او را مجنون و دیوانه می‎گویند.
با توضیحات داده شده به این نتیجه می‎رسیم که هر فرد برای معامله باید دارای هر دو نوع اهلیت باشد در غیر این صورت معامله‎ی او به‎دلیل نداشتن اهلیت باطل است .
با اشخاص حقوقی چگونه قرارداد بنویسیم؟
اول باید بدانید که در قانون ، شخص حقوقی یعنی یک شرکت نه یک انسان، کاری نداریم که یک شرکت دولتی باشد یا یک شرکت خصوصی فقط انسان نباشد.انسان یک شخص حقیقی است.
زمانی که بخواهید با شخص حقوقی قرارداد بنویسید در ابتداد باید یک نسخه از اساسنامه‎ی آن شرکت را بخوانید زیرا اساسنامه جدا از اینکه شناسنامه و هویت یک شرکت را نشان می‎دهد، حدود اختیارات و حیطه‎ی وظایف اداره کنندگان خود را مشخص می‎کند. پس از ملاحظه‎ی اساسنامه شرکت باید از آخرین تغییراتی که داشته آگاه شوید. این کار با دیدن یک نسخه از آخرین آگهی تغییرات شرکت میسر می‎شود، مثلاً باید مشخص شود مدیری که صلاحیت امضا دارد در حال حاضر کیست یا مشخص شود که آیا این شرکت در حدود موضوع فعالیتش این معامله را منعقد می‎کند یا خیر!
چون اگر هریک از این شرایط نباشد آن معامله از اعتبار کافی برخوردار نخواهد بود و شما برای اینکه بتوانید به معامله اعتبار کافی بدهید و از آن کامل و بی عیب و نقص استفاده کنید باید در پی یک سری تشریفات قضایی باشید که اینها همگی نه فقط در تخصص شما نیست بلکه زمان‎بر و خسته کننده نیز هستند.
منظور از موضوع قرارداد یا مورد معامله چیست ؟
موضوع قرارداد دقیقاً چیزی است که برای آن معامله می‎کنند و برای طرفین دارای ارزش است حال یا ارزش مادی یا معنوی است .مادی چیزی است که در مقابل آن پول مبادله می‎شود مثل خرید یک خانه ، ماشین، انگشتر طلا. معنوی هم می‎تواند با پول خریده شود وهم می‎تواند رایگان مبادله شود مثل یک آلبوم عکس یادگاری که ممکن است برای داشتن آن پول بپردازند یا به رایگان از کسی بگیرند.
اکنون باید بدانید موضوع یا مورد معامله از لحاظ قانونی شرایطی دارد که این شرایط گاهی اگر بعداً بوجود آید معامله صحیح و کامل می‎شود و هر کدام از طرفین را به هدفش می‎رساند و گاهی اگر حین معامله وجود نداشته باشند معامله را باطل می‎کند و حتی اگر بعداً هم بوجود آیند معامله صحیح نخواهد بود به نوعی که گویا هیچ معامله‎ای منعقد نشده است . به عنوان مثال اگر کیفیت یا کمیت مورد معامله یا همان اوصاف مورد توافق در زمان انعقاد قرارداد وجود نداشته باشند معامله‎ی شما باطل نیست فقط شاید بتوانید آن را برهم بزنید. مثل اینکه شما برای یک ماشین سفید قرارداد خرید منعقد کرده‎اید اما در زمان تحویل رنگ ماشین سفید نبوده در اینجا قراردادشما باطل نیست بلکه شما می‎توانید طرف مقابلتان را مجبور کنید رنگ مورد توافق را به شما تحویل دهد. در غیر این‎صورت شما حق دارید که یا معامله را برهم بزنید و یا آن را همان‎طور که هست بپذیرید، اما گاهی در قرارداد اصلاً موضوع معامله معلوم و مشخص نیست و یا مبلغی که باید پرداخت شود معلوم نیست در این‎جا قرارداد باطل است یعنی قرارداد حیات قانونی پیدا نمی‎کند.حتی اگر بعداً معلوم شود که با چه مبلغی قرارداد را نوشته‎اند و یا موضوع قرارداد باغ بوده یا زمین این قرارداد نوشته شده صحیح نمی‎شود و همچنان بی اثر می‎ماند .

شنبه 11 آبان 1398 - 16:32
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . : رادهوم